Aşk Mesajları Aşk Mesajları

GüzeL SözLer

Yahudi Fıkraları

001. Tahlil
Solomon’un idrar tahlili temiz çıkınca hemen evi aramış ve müjdeyi karısına vermiş “Müjdeler olsun Rebecca… Tüm sülalede hiçbir hastalık yok!..” (Halil R. Güven)

002. Artı işareti
Musevi ailesinin en büyük derdi 10 yaşlarındaki çocuklarının matematikten sürekli “0” getirmesiymiş. Sıkıştırmışlar olmamış, ders aldırmışlar olmamış. Son çare, bir katolik okuluna kaydettirmişler. Çocuk bir süre sonra matematik notunu düzeltmiş, sürekli 10 getirmeye başlamış. “Peki ne oldu da bu çocuk böyle 180 derece dönüş yaptı?” sorusuna yanıt aramaya başlamışlar. Çocuk ısrarlı sorulara önce yanıt vermek istememiş. Sonunda bir gün gerçeği itiraf etmiş: “Okula girdiğim gün adamın birini ‘artı’ işareti üzerine çivilediklerini gördüm. O zaman bu işin ciddiyetini anladım!..” (Ozan Onat)

003. Müsrif
– Solamon be!.. Benim hanım çok müsrif, para yetişmiyor. İnanamazsın, pazar günü benden 200 frank istedi, pazartesi 300, salı 400, çarşamba 500, perşembe 800, dün de 1000 frank!..
– Acıdım sana be Mişon… Nereye harcıyor bu kadar parayı?
– Ne bileyim ben!.. Verdiğim yok ki!..” (Ozan Onat)

004. İzin
Küçük İzhak koşarak sinagoga gelmiş. Fakat tam girecekken kapıda haham İzhak’ı çevirmiş.
– Giriş 10 frank.
– Yanımda hiç param yok sayın haham.
– O zaman giremezsin.
– Ama ben sadece abimin içeride olup olmadığına bakacağım…
– İyi, peki… Gir o zaman… Ama sakın dua etme!..

005. Fark
Eczacı Levi alı al moru mor bir şekilde İzhak’ın kapısını çalmış:
– Ne oluyor Levi?.. Nedir bu telaş?
– Sorma İzhak!.. Ben bugün sana mide ilacı veriyorum diye zehir vermişim!
– Eyvah!.. Ne olacak şimdi?
– Ne mi olacak? 5 milyon daha vereceksin!..

006. Diğer olasılık
İsrail parlamentosunda bir savaş ilanı oylamaya konulacakmış. Bu duruma göre ABD’ye savaş açılacak, savaş kaybedilecek ve Japonya örneğinde olduğu gibi askeri masraf yapılmayarak kısa sürede zengin olunması planlanıyormuş. Tam oylamaya geçileceği sırada bir parlamenterin sesi duyulmuş: “Peki, ya savaşı kazanırsak?..”

007. Tasarruf
Yeni İsrail başbakanı seçimleri kazandıktan sonraki gün ilk icraatını açıklar: “Ayakkabıların ömürlerinin daha uzun olması için bundan böyle bakanlar kurulu kararı ile adımların 20’şer santim daha büyük atılmasına karar verilmiştir.”

008. Niye?
– Levi, eyvah! Batıyoruz!
– Niye üzülüyorsun hayatım? Gemi bizim değil ki!..

009. Bulan
Moiz alı al moru mor kafeye girmiş ve: “Cüzdanım kayboldu. Bulana 10 sekel vereceğim!..” Kalabalıktan bir ses yükselmiş: “Benden 20!..”

010. Tarife
“Merhaba… Burası ortadalga Tel-Aviv Radyosu… Yayınlarımızı FM bandı 88.00 khz’den de alabilirsiniz. Çok ısrar ederseniz en fazla 86,50 khz olur!..”

011. Pazarlık
İzhak sürekli edebiyat dersinden kötü not almaktadır. Sonunda babası onu motive etmek için yeni bir yol bulur ve İzhak’a: “Bundan sonra alacağın her iyi not için sana 100 dolar vereceğim.” der. Ertesi gün İzhak gider ve edebiyat ögretmenine: “Yazılı başına 50 dolar kazanmak hoşunuza gider mi?..”

012. Volkan
Spekülatör Solomon gazete okurken, karısına dönerek: “Venezuella’da volkan patlamış.” Karısı: “Bu bizim için iyi mi?”

013. Yahudi
Hans bir gün eve gelmiş ve ailesi yemek masasındayken: “Ben bir karar aldım ve Solomon’la evlenmeye karar verdim!..” Bunu duyan aile şaşkınlık içinde ve hep bir ağızdan: “Ne?!.. Ama o bir yahudi!..”

014. Saat
Yakışıklı bir genç ve yaşlı bir yahudi uzun bir tren yolculuğunda aynı kompartımanı paylaşırlar. İhtiyar biner binmez, genç adam saati sorar, ancak yanıt almaz. Tüm gece süren yolculuk boyunca da hiç konuşmazlar. Ertesi sabah, varış istasyonuna gelmeden önce ihtiyar “Şimdi saat 8.30 oldu!” der. Genç şaşkınlıkla “Niye ancak şimdi cevap verdiniz ki?” diye sorar. “Bakınız, genç adam; size dün akşam saati söylemiş olsaydım, sohbete başlayacaktık. Bana muhtemelen, benim de gittiğim kente yolculuk ettiğinizi ve belki de oraya ilk kez gittiğinizi söyleyecektiniz. Ben de, iyi bir insan olduğum için, sizi evime davet edecektim. Orada kızım ile tanışacaktınız. Çok güzel bir kız olduğu için, onu kesinlikle beğenecektiniz. Eh, siz de çirkin sayılmazsınız. O da, sizi beğenecekti. Kuvvetle ihtimaldir ki, bu iş evliliğe kadar gidecekti. Ben de düşündüm; saati bile olmayan meteliksiz bir damatla, benim ne işim olabilir?” (Şirin Güneri)

015. Ahlak
Küçük Solomon, okuldan iki gözü iki çeşme dönmüştü. Babası, niye ağladığını sorunca hıçkıra hıçkıra cevap verdi: “Öğretmen ‘ahlak nedir?’ diye sordu, bilemediğim için bana sıfır verdi.” Babası; “İyi etmiş. Öğreneydin. Gel sana anlatayım, dinle. Mesela, bir müşteri geldi dükkana, mal aldı. Giderken de içi para dolu cüzdanını unuttu. İşte ahlak burada başlar. Bu cüzdanı ne yapacağım? Yalnız kendime mi saklayacağım, yoksa ortağımla mı paylaşacağım?..” (Kanat Gezgen)

016. Telgraf
İki yahudi arkadaş ticarete atılırlar. O yıl haki renk kumaşların rağbet göreceği tiyosunu alırlar, bütün paralarını haki renk kumaşa yatırırlar. Aradan bir yıl geçer, kimsenin kumaş aldığı yoktur. Bunlar kara kara düşünürken bir albay gelir dükkana ve askerlere beşyüzbin tane üniforma diktireceklerini söyler. Depoya inerler, kumaşları gösterirler. Albay beğenir, ancak sadece albayın beğenmesi yeterli değildir. Albay bir parça numune alır ve “Yarın öğleyin 12’ye kadar telgraf çekmezsem, bilin ki kumaşları alacağız…” der ve gider. Yahudiler heyecanla beklerler. O gün sabah olmaz ‘alacak mı, almayacak mı?’ telaşıyla. Saat 11:30… Heyecandan ölecekler neredeyse… 11:45, kalpler duracak gibi… 11:55, postacı sokağın başında görünür. Artık her şeyin bittiği düşüncesiyle ‘belki başka birisine gidiyordur’ umudu arasında gider, gelirler. Ama korkulan başa gelir, postacı gelir kapıyı 2 kere çalar. Yahudilerden biri her şeyini kaybetmenin acısıyla aşağı iner, kapıyı açar. Telgrafı okurken yüzü bir anda gülüverir: “Müjde Moiz müjde!.. Baban ölmüş!..” (“by alemdar”/AskMesajLar)

017. İbadet
Yosef ile Gidon Shabbat sabahı sinagogda karşılaşırlar:
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, arabamı satıyorum.
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, kaça satıyorsun?
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, 3000 $.
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, 2000 $ veririm.
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, düşüneyim…
Öğleden sonra tekrar sinagaogda:
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, teklifimi düşündün mü?
– Shabbat’da böyle şeyler konuşulmaz ama, ben onu sattım bile!.. (“ehli keyf”/AskMesajLar)

018. İş
Abraham sınıfındaki tek yahudi öğrenciydi. Ne iyi ki yaşadığı şehir nezih bir yerdi ve ırkçılık gibi sorunlar yoktu. Bir gün sınıfta öğretmen şöyle bir soru sordu: “Evet çocuklar, dünyada gelmiş geçmiş en büyük insan kimdir? Bilene 20 dolar vereceğim.” Bütün çocuklar tahmin etmeye başladı. Biri “George Washington! Çünku ulusumuzun babasıdır!” dedi. Başka biri “Abraham Lincoln! Çünkü köleliği kaldırdı!”, bir diğeri; “Jan Dark! Fransayı kurtardı!” Fakat öğretmen bu cevapları kabul etmedi. Bu sırada Abraham parmak kaldırdı. Öğretmen; “Evet Abraham, sence dünyada gelmiş geçmiş en büyük insan kimdir?” Abraham; “Nasıralı İsa.” deyince öğretmen pek memnun oldu ve “Bravo Abraham, aferim, gel al 20 dolarını.” Dersten sonra cevaptan çok memnun kalmış olan öğretmen Abraham’a neden İsa cevabını verdiğini sordu. “Öğretmenim, aslına bakarsanız bence dünyadan gelmiş geçmiş en büyük insan Musa’dır. Ama, iş iştir!..”

Bir Kaç Dakika Önce EkLenen içeriğimizi Görmek için Lütfen Yazıya TıkLayınız >>> Yalnızlık Fıkraları

Gelen aramalar: yahudi fıkraları,musevilerin güzel sözleri,yahudi fıkraları resimli,yahudi filmleri aile ayrılıkları,yahudi firkalari,yahudilerde ask

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategoriler

Benzer İçerikler

Hazır MesajLar